uyduteknikservisi kanal kurulumu

Türksat Güncel Frekansları ve Kanal Kurulumu

Uydu Teknik Servisi olarak hazırladığımız bu içerikte size öncelikle toplu kanal ekleme yöntemi ile kanal kurulumu işlemini anlatacağız. Sonrasında, aradığı kanalları toplu ekleme yöntemi ile bulamayanlar için tek tek kanal ekleme yöntemini anlatacağız. Anlatıma başlamadan önce söylemeliyiz ki her Receiver için farklı kurulum şekilleri gerçekleşmektedir. Biz size en yaygın olan şekliyle anlatacağız. Yazımızı takip ederek kendi uydu modelinize uygun olan kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.
Uydu günümüzde Türkiye’de en çok kullanılan TV Yayın tekniğidir. Uydu üzerinden yayın yapan kanallar, Receiver üzerine uydu anten aracılığı ile kendi frekansı üzerinde sinyaller gönderir.
Bizim bu kanalları kendi TV listemize ekleyebilmemiz için kanalların gerekli TV Frekanslarını bilmemiz gerekmektedir. Ancak ilk kurulum sırasında TRT’nin uydu frekansını kullanarak beraberinde yüzlerce TV kanalını listemize eklememiz mümkündür.

Kanal Kurulum ve Frekans Ayarı Nasıl Yapılır?

Kanal kurulumu işlemi için izlemeniz gereken adımları sıralamak gerekirse:

  1. Uydu kurulumunu gerçekleştirip Receiver’ınızı televizyonunuza bağladıktan sonra TV’nizi açarak kumandanız üzerindeki “Menü” tuşuna basın.
  2. Sıradaki ekranda “Kurulum” “Yapılandırma” gibi seçeneklerden biri uydu modelinize göre farklılık gösterecek şekilde karşınıza gelecektir. En yaygın olan “Kurulum” seçeneğidir. Bu menüde Kurulum seçeneğine girin.
  3. Ardından karşınıza Uydu Kurulumuyla ilgili bir çok seçenek gelecektir. Burada aramanız gereken şey “TP Ekle” “TP Yaz” “Yeni TP” çeşitlerinde bulunan yeni Tv frekansı eklemek üzere beliren seçenektir. Genellikle kumanda üzerinde bulunan Kırmızı, Yeşil, Sarı ve Mavi renkli tuşlardan biri ile açılır. Ancak ok tuşlarını kullanarak açabileceğiniz uydu modelleri de mevcuttur. Sizin modelinizde uygun olan seçeneğini seçin.
  4. Karşınıza gelen “Yeni TP Ekleme” bölümüne giriş yaptıktan sonra yapmamız gereken şey “Yeni” seçeneğiyle belirtilen renkteki tuşa kumandadan basmak olacaktır. Ardından eklemek istediğiniz kanalın Frekans ve Sembol değerlerini girmeye başlayabilirsiniz.

    İlk kurulum sırasında TRT Frekansı kullanılarak kanal ekleme yapılacağından size buradan TRT Frekansını veriyoruz.
    TRT 1 HD FREKANS BİLGİLERİ TRT 1 HD, 19 Mayıs 2012’de kurulan, TRT 1 ile eşzamanlı yayın yapan TRT 1’in yüksek çözünürlüklü kanalıdır. TRT 1 HD, Türksat 3A 11054 V 30000 3/4 frekansından, D-Smart 26. kanaldan, Digiturk 323. kanaldan, Filbox 150

  5. Yukarıda verdiğimiz değerleri gerekli bölmelere kumandanın tuşlarını kullanarak girdikten sonra yapmamız gereken şey “TP Ara” “Arama” “TP Tarama” gibi çeşitleri bulunan seçeneklerden sizin ekranınızda çıkanı ve kumanda üzerindeki renkli tuşlardan biriyle belirtilen seçeneği tuşlamak olacaktır. Geriye kalan tek şey uydunuzun kanalları bularak TV listenize eklemesini beklemektir.

Eğer bu işlemi tamamladıktan sonra istediğiniz kanallardan biri veya birkaçı listenizde bulunmuyorsa; internet üzerinde bulunan TV Frekans listelerinden birini indirerek sizin aradığınız TV Kanalının Frekans ve Sembol değerlerini aynı adımları tekrar izleyip cihazınıza tanımladığınızda listenize eklemiş olacaksınız.

Kanal Kurulumu ve Frekans Ayarları hakkında detaylı bilgi almak ve Uydu Teknik Servisi üzerinden ekip talebinde bulunmak için Bize Ulaşın!